Sprzęt sportowy do treningu siłowego

Maszyny do ćwiczeń siłowych to sprzęt sportowy przeznaczony do wzmacniania mięśni, przyrostu masy mięśniowej i kształtowania sylwetki (https://www.marbo-sport.pl/). Różne rodzaje maszyn służą do treningu różnych grup mięśniowych, ale opierają się na wspólnej zasadzie: tworzeniu dużego obciążenia na mięśnie poprzez ciężar sprzętu lub samego sportowca. Przyjrzyjmy się głównym typom urządzeń do ćwiczeń z blokami wagowymi i cechom ich działania.

Rodzaje sprzętu fitness

W zależności od tego, co jest używane jako ciężar, wszystkie maszyny do ćwiczeń siłowych dzielą się na podstawowe rodzaje:

  • Do pracy z własnym ciężarem;
  • Drążek do podciągania. Służy do pracy nad obręczą barkową, mięśniami naramiennymi, mięśniami poprzecznymi i mięśniami brzucha. Zestaw podstawowy obejmuje podciąganie, zwisy proste i mieszane. Podczas wzmacniania mięśni, drążek do podciągania wzmacnia również stawy barkowe i poprawia wytrzymałość.
  • Dzwony w siłowni i fitness. Pomaga wzmocnić ramiona, plecy, klatkę piersiową i mięśnie brzucha. Na drążkach równoległych możliwe jest wykonywanie kilku rodzajów pompek, w tym z obciążeniem.
  • Wyciskanie na ławeczce. Przeznaczony do ćwiczeń mięśni prostych, skośnych i poprzecznych. Dostępne z lub bez regulacji nachylenia. Modele regulowane umożliwiają zwiększenie lub zmniejszenie oporu poprzez zmianę pozycji oparcia.
  • Rozciąganie. Maszyny treningowe do ćwiczeń odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bicepsów ud i pośladków. Podstawowym ćwiczeniem jest schylanie się i unoszenie górnej części ciała.

Sprzęt treningowy ze wbudowanymi ciężarkami:

  • Multistandy. Uniwersalne kompleksy blokowe przeznaczone do ćwiczeń różnych grup mięśniowych. Typowe modele maszyn obejmują sprzęt do podciągania górnego, wyciskania na klatkę piersiową, podnoszenia ramion i nóg.
  • Wysoce wyspecjalizowane modele trenażerów sportowych. Zaprojektowane, aby wzmocnić i zbudować jedną konkretną grupę mięśni.

Cechy różnych typów symulatorów do ćwiczeń

Stanowiska do ćwiczeń z własnym ciężarem ciała są wykorzystywane zarówno przez doświadczonych sportowców, jak i początkujących. Podczas ćwiczeń na tych maszynach obciążenie jest wytwarzane przez ciężar własnego ciała. Taki sprzęt jest wszechstronny i pozwala na pracę różnych grup mięśniowych. Maszyny treningowe mogą być profesjonalne, półprofesjonalne lub do użytku domowego. Charakteryzują się prostą konstrukcją, kompaktowymi wymiarami i niewielkim ciężarem.

Dodatkowym wzmocnieniem są ciężarki wbudowane w konstrukcję urządzenia. Ładunek jest przesuwany wzdłuż pręta lub drutów prowadzących, utrzymywanych w miejscu przez zacisk. Aby zmienić obciążenie, zacisk przesuwa się tak, aby uchwycić większą lub mniejszą ilość ciężarków.